Татарстан Республикасы бизнес фәрештәләр клубының беренче очрашуы узды

2024 елның 9 июле, сишәмбе

Инвестицион-венчур фонды Татарстан Республикасы бизнес-фәрештәләр клубының беренче очрашуын уздырды. Чарада фондның портфель компанияләре үз проектларын инвесторларга, бизнес-фәрештәләргә һәм үсеш институтлары вәкилләренә тәкъдим иттеләр. Инвесторларга сәнәгать кластеры комитетларында катнашырга һәм Әгерҗе районы инфраструктурасының киң мөмкинлекләрен кулланырга тәкъдим иттеләр.

Сәламләү сүзе белән ТР ИВФ директоры Дамир Галиев чыгыш ясады: «Бизнес-фәрештәләр клубы эшкуарлык культурасын формалаштыру һәм технология секторына инвестицияләр кертү максатыннан оештырылды. Бу стартаплар, инвесторлар, фондлар һәм үсеш институтлары үзләренең гамәлгә кертү бурычларын тизрәк хәл итә һәм нәтиҗәле аралаша алачак урын. Без инновацияләрне хуплаучы һәм яңа компанияләрнең үсешен тизләтүче экосистема булдырырга омтылабыз».

Шулай ук клубны оештыручылар: «Разведка» стартаплар һәм инвесторлар берләшмәсенә нигез салучы Вячеслав Турпанов һәм Казан IT-паркында технологик эшкуарлыкны үстерү департаменты җитәкчесе Алексей Таранов та сәламләү сүзе белән чыгыш ясады.

Үз проектларын экспертларга тәкъдим иткән стартаплар арасында:

• Сергей Сарапулов EPIT чишелешен тәкъдим итте – биш күчәрле 3D принтеры. Биш күчәрле 3D EPIT принтерын борылыш-авыш өстәл белән җиһазландыру хисабына ярдәмче таяныч конструкцияләрсез эленеп торган элементлар ясарга мөмкин. 3D принтерларны нефть-газ җиһазлары, оборона комплексы, радиоэлектроника, тимер юл транспорты, авиа-космос тармагы өлкәсендәге җитештерү предприятиеләре куллана ала. Җиһазлар шулай ук прототиплар ясаганда, вак серияле җитештерүдә һәм технологик җиһазлар ясаганда кулланыла ала. EPIT 3D-принтерын куллану материалга чыгымнарны 50% ка кадәр киметергә мөмкинлек бирә. Проектның 7 еллык тарихында стартап командасы 18 млн.сумлык финанслар җәлеп иткән. Стартапның инвестицияләр соравы компаниядәге өлешнең 10% өчен 15 млн.сум тәшкил итә.
  • Василий Манько,  «Проект технологияләре» ҖЧҖ сәнәгатьтә визуаль контрольне автоматлаштыру өчен программа тәкъдим итте. AURAi чишелеше – уникаль программа тәэминаты, ул тимер юл вагоны корпусындагы кимчелекләрне һәм график символларны танып белә. Чишелеш хәрәкәтләнүче составны гомуми файдалану юлында кабул итү процессын кыскартырга, хәрәкәтләнүче составның техник торышын кул режимында контрольдә тотучы тимер юл хезмәткәрләренә йөкләнешне киметергә, шулай ук коммерция һәм техник җитешсезлекләрне бәяләгәндә кеше факторын киметергә ярдәм итә. Инвестицияләр соравы 120 млн.сум тәшкил итә.
  • Марат Сабиров, Fluctio Sim Unity3D мохитендә машина өйрәтүе ярдәмендә роботларны өйрәтү өчен симулятор тәкъдим итте. Стартап классик робот программалаштыруны машина өйрәтүе белән алыштырырга тәкъдим итә.  Инвестицияләр соравы 30 млн.сум тәшкил итә.
  • Илнур Дәүләтшин читтән торып эшләүче экспертларның AR SERVICE цифрлы платформасын тәкъдим итте. Чишелеш үз эченә кушымта һәм смарт-балларны ала. Кушымта экспертка беренче заттан күзлекләргә тоташырга, текст хәбәрләрен, сызымнарны һәм экранга күрсәтмәләр җибәрергә мөмкинлек бирә. Смарт-күзлекләр белгеч һәм читтән торып эшләүче эксперт арасында аудио һәм видеоэлемтә тәэмин итә. Кушымтада 5 экспертны тоташтырырга мөмкин. Мәсәлән, мондый чишелеш газ турбиналарын ремонтлауда нәтиҗәле булырга мөмкин, инженерларны, энергетикларны, технологларны һәм башка белгечләрне консультацияләр өчен ерактан тоташтырырга мөмкинлек бирә. Стартап хезмәткәрләрнең техник хезмәт күрсәтү өчен кирәкле компетенцияләре булмау проблемасын хәл итә. Куллануның төп юнәлешләре: җиһазларга сервис хезмәте күрсәтү, авторлык күзәтчелеге һәм персоналны укыту. Стартапның инвестицияләр соравы 30 млн.сум тәшкил итә.

Татарстан Сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы проектлар белән кызыксынды һәм фаундерларны тармак комитетлары утырышларында чыгыш ясарга чакырды. Сергей Майоров сәнәгать кластеры турында сөйләде. Өстенлекле проектларның детальләре алдагы утырышларда каралачак.

Очрашуда шулай ук ТР Әгерҗе районы башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары районның инвестицион потенциалы турында сөйләде: яшелчә һәм җиләк-җимеш киптерүнең уникаль технологиясе булган завод нәтиҗәле эшли, тиз торгызыла торган биналар төзелә. 2025 елда гаилә глемпингы өчен рекреацион зона булдыру планлаштырыла.

Клубка керү өчен анкета тутырырга кирәк: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdH26G2iJEb9ZYlgnBmf_Ek6ADRCkwVfYOuhp4dybSK7hAMgw/viewform