Айнур Айделдинов: «Стартап студияләренең миссиясе – икътисадның хакыйкый тармагы бурычларын хәл итүдә университетларның мөмкинлекләрен мобилизацияләү»

2022 елның 9 июне, пәнҗешәмбе

Казан дәүләт мәдәният институтында республика Президенты Рөстәм Миңнеханов катнашында Цифрлы үсешкә ярдәм итү берләшмәсе утырышы узды. Очрашуның темасы – «Университет технологик эшкуарлыгы платформасы» федераль проекты кысаларында Татарстан Республикасында стартап-студияләр булдыру.

«Ил икътисадының фундаменталь җитешсезлекләреннән берсе – аның инновацияләргә карата гадәттәгечә түбән булуы. Нәкъ менә ул технологик яңалыкларга ихтыяҗ кытлыгын тудыра. Әлеге платформа укучыларның һәм фәнни-педагогик хезмәткәрләрнең эшкуарлык күнекмәләрен ачыклау һәм үстерү юлы белән әлеге киртәне үзгәртеп коруга юнәлдерелгән», – дип билгеләп үтте Татарстан Президенты.

Татарстан Республикасы Инвестиция-венчур фонды директоры Айнур Айделдинов тәкъдим ителгән стартап-студияләр системасын республика мәнфәгатьләрендә булдыру эше турында доклад белән чыгыш ясады. Ул хәбәр иткәнчә, 2021 ел ахырында «Университет технологик эшкуарлыгы платформасы» федераль проекты расланган. Аны гамәлгә ашыру кысаларында дәүләт-хосусый партнерлык принципларында университетлар базасында технологик эшкуарлык үзәкләрен булдыру һәм инновацион проектларны коммерцияләштерү буенча компетенцияләрне үстерү буенча кайбер инициативаларны дәүләт-хосусый партнерлыгы принципларында финанслау каралган.

Бүгенге көндә проект түбәндәге юнәлешләр буенча тормышка ашырыла:

1.    Студентларның һәм югары белем бирү оешмалары хезмәткәрләренең массакүләм эшкуарлык әзерлеген гамәлгә ашыру.

2.    Университет технологик стартапларын һәм стартап-проектларны эшләтеп җибәрү.

3.    Университет стартапларына һәм стартап-проектларга инвестицияләр җәлеп итү механизмнарын булдыру.

Хәзерге вакытта Россия Федерациясе Фән һәм югары белем бирү министрлыгы һәм федераль үсеш институты – РОСНАНО инфраструктур һәм мәгариф программалары фонды белән Татарстан Республикасында проектны гамәлгә ашыру вариантлары турында фикер алышу буенча системалы консультацияләр алып барыла.