Татарстан Фәннәр академиясендә «Ел инновациясе» республика конкурсының II оештыру комитеты утырышы узды

2024 елның 16 октябре, чәршәмбе

Утырыш Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе Президенты  Рифкать Миңнеханов  рәислегендә узды. Шулай ук Татарстан Инвестиция-венчур фонды директоры Дамир Галиев та катнашты. Катнашучылар конкурсның беренче этабы нәтиҗәләре турында фикер алыштылар, шулай ук стартап-проектларны бәяләячәк экспертларны расладылар.

2024 елда «Ел инновациясе» конкурсында катнашуга студентлар стартапларыннан, технологик компанияләрдән һәм корпорацияләрдән 514 гариза кергән. Иң күп гаризалар (41%) «Перспектива» номинациясендә бирелгән, һәр өченче проект (30%) «Студентлар стартабы» категориясенә карый, катнашучыларның 20% өлеше «Интеллектуаль милек» номинациясендә үз идеяләрен тәкъдим иткән. Гаризаларның якынча 6% өлеше «Технологик компания» категориясендә бирелгән, ә 3% өлеше «Корпоратив инновация» номинациясендә проектлар тәкъдим итә.

Катнашучыларда мәгълүмати һәм телекоммуникацион технологияләр юнәлешләре аеруча зур кызыксыну уяткан, аларга проектларның 29% өлеше туры килә. Алардан соң биотехнологияләр һәм агросәнәгать комплексы бара — 18%, машина төзелеше, приборлар төзелеше һәм энергетика — 17%, яңа химия, нефть химиясе һәм яңа материаллар — 14%, медицина һәм кеше сәламәтлеге — 12%.

Проектлар арасында 4% – продуктны масштаблаштыру стадиясендә, 5% инде беренче сатуга ия, 18% эш прототибына ия, ә 5% бизнес-идея эшләү стадиясендә.

Быел «Ел инновациясе» конкурсы продуктны масштаблаштыру стадиясендә «Татарстан Республикасы өчен 50 иң яхшы инновацион идея» конкурсы белән чагыштырганда күбрәк проектлар җәлеп итте.  «Конкурсның беренче этабы кысаларында катнашучылар җентекләп сайланды. Быел проектларга таләпләр югарырак булды – алардан идеяләр генә түгел, ә инде конкрет эшләнмәләр һәм коммерцияләштерүгә беренче адымнар көтелә иде. Шулай ук бу этапта фильтр кертелде, ул алга таба үсеш өчен иң зур потенциаллы проектларны бүлеп бирергә мөмкинлек бирде», — дип билгеләде Дамир Галиев.

Моннан тыш, оештыру комитеты кысаларында «Ел инновациясе» конкурсында катнашучыларның проектларын бәяләячәк экспертлар да расланды.

«Ел инновациясе» конкурсының максаты — Татарстан икътисадына инновацион һәм импортны алмаштыра торган технологияләр кертү өчен шартлар тудыру, фәнне күп таләп итүче производстволарны үстерү, фәнни-тикшеренү эшчәнлеген стимуллаштыру һәм яшьләрне фән өлкәсенә продукциянең конкурентлык сәләтен арттыру һәм төбәкнең социаль-икътисадый бурычларын хәл итү өчен җәлеп итү. Конкурсның икенче этабы 2024 елның декабрь ахырына кадәр узачак.