Яшьләрнең халыкара нефть газ форумында Татарстанда технологик проектларны үстерү нияте турында килешүләр имзаланды

2024 елның 12 июле, җомга

Бүген «Югары нефть мәктәбе» Әлмәт дәүләт технология университеты, Татарстан Республикасының Инвестиция-венчур фонды, университетның стартап-студиясе һәм «Лобачевский» фонды Халыкара яшьләр нефть-газ форумында хезмәттәшлек турында килешүгә кул куйдылар.

Фәнни-технологик хезмәттәшлек турында килешүләр өстенлекле өлкәләрдә инновацион эшләнмәләрне арттыруга юнәлдерелгән «Фән һәм университетлар» илкүләм проектын гамәлгә ашыруга ярдәм итә.

Нефть югары мәктәбенең Татарстан Республикасының Инвестиция-венчур фонды белән партнерлыгы авыр чыгарыла торган нефть запаслары, геологик разведка, ятмаларны эшкәртү һәм эксплуатацияләү, бораулау, яшел энергетика, энергия нәтиҗәле технологияләр, шулай ук нефть сәнәгате җиһазлары импортын алмаштыру, ягулык-энергетика комплексы өчен кросс-функциональ чишелешләр өлкәсендә технологик проектларны, цифрлы һәм пилотсыз технологияләрне, робототехника һәм биотехнологияләрне үстерүгә һәм алга этәрүгә ярдәм итәчәк.

Килешүгә ТР ИВФ директоры Дамир Галиев һәм Әлмәт Югары нефть мәктәбе ректоры Александр Дьяконов кул куйды. Якларның үзара эшчәнлеге технологик проектларга инвестицияләр җәлеп итү өчен уңай шартлар булдыруга юнәлдерелгән.

– Алдынгы инженер нефть мәктәбенең бер юнәлеше – студентлар эшкуарлыгын үстерү, шул исәптән стартап-студияләр ачу. Безгә студентларны проект эшкуарлык эшчәнлегенә җәлеп итәргә, аларны куркынычларга алынырга, алгарышлы итеп эшләргә өйрәтергә кирәк. Хезмәттәшлегебезгә шатмын, – дип ассызыклады Әлмәт Югары нефть мәктәбе ректорыАлександр Дьяконов.

– Без Югары нефть мәктәбенең чыннан да халыкара үсеш дәрәҗәсен, студентлар эшкуарлыгы барлыкка килү өчен туклыклы мохит булуын күрдек. Безнең бурыч – булган ресурсларны вакытында күрү, тану, инвестицияләү һәм туплау. Бу юнәлештә безнең хезмәттәшлек ихтыяҗлы һәм нәтиҗәле булыр дип ышанам, – дип билгеләп үтте фонд директоры Дамир Галиев.

Шулай ук форум кырында Әлмәт Югары нефть мәктәбе  ректоры тарафыннан Лобачевский исемендәге фонд ягыннан катнашучы «ИПТ «Идея» ЯАҖ генераль директоры  Диас Сафин  һәм «Университет стартап-студиясе» ҖЧҖ генераль директоры Ильяс Князев белән килешүләр имзаланды.

- Сыйфат эталоны булган шундый университет булуы сөендерә.

Югары уку йорты җәмгыяте һәм икътисад секторы предприятиесе арасында булу – мөһим позиция. Технопаркның проект сессияләрендә без шундый технологик мәсьәләләрне хәл итәбез. Без «Лобачевский» фондында үстерәчәк проектлар Татарстан Республикасы өчен генә түгел, бөтен Россия Федерациясе өчен дә импульс булыр дип өметләнәм, –  дип билгеләп үтте  «ИПТ «Идея» ЯАҖ генераль директоры Диас Сафин.

- Бергәләп без проектларыбызны алга сөрәчәкбез, бер-беребезне яңа технологияләр, кораллар, вакыйгалар белән баетачакбыз, – дип өстәде Илья Князев, университетның стартап-студиясе директоры.

«Лобачевский» фонды һәм «Университет стартап-студиясе» белән үзара хезмәттәшлек мәгариф, фәнни һәм эшкуарлык эшчәнлеге өлкәсендә гамәлгә ашырылачак

«Университет технология эшкуарлыгы платформасы» федераль проекты кысаларында инновацион, фәнни-технологик, перспективалы проектларга ярдәм итүгә юнәлдерелгән «Алдынгы инженерлык мәктәпләре» булдырылачак.

Лобачевский исемендәге Университет венчур фонды инновацион проектларны финанслый – инвестицияләр күләме 40 млн.сумга кадәр тәшкил итә. Фондның төп максаты – башлангыч эшкуарларга ярдәм итү, барлыкка килгән продукттан масштаблаштыруга күчәргә әзер булган стартапларны үстерүгә ярдәм итү. Фонд тарафыннан хупланган проектлар арасында: ясалма интеллект технологияләре, робототехника һәм машина төзелеше, табигый чимал һәм полимер материаллар химиясе, энергияне саклау һәм яңа транспорт, микроэлектроника һәм приборлар төзү, аграр һәм азык-төлек сәнәгате өчен яңа технологияләр.