ТР ИВФ һәм «Мәскәү инновацион кластеры» фонды ПМЭФ-2024 килешүенә кул куйдылар

2024 елның 7 июне, җомга

2024 елда Петербург халыкара икътисадый форумында яклар технологик проектларга инвестицияләр җәлеп итү өчен уңай шартлар тудыру, Россиянең технологик суверенитетын үстерү өчен технологик проектлар белән хезмәттәшлек итүнең уртак инструментларын формалаштыру һәм технологик компанияләр һәм алгарышлы технологияләрне үстерү өчен уңай шартлар тудыру турында килешүгә кул куйдылар. Имзалауда Татарстан Республикасы Инвестиция-венчур фонды директоры  Дамир Галиев һәм «Мәскәү инновацион кластеры» фондының генераль директоры  Алексей Парабучев катнашты.

Яклар технологик проектларга инвестицияләр җәлеп итү өчен уңай шартлар булдыруда ярдәм күрсәтергә, технологик проектларның инвестицион җәлеп итүчәнлеген бәяләргә, шулай ук проектның җәлеп итүчәнлеген бәяләү нәтиҗәләре буенча инвестицион сессияләр үткәрергә ниятли.

Моннан тыш, компанияләр якларның инновацион үсеш өлкәсендәге эксперт эшчәнлегендә катнашырга, инновацион һәм инвестицион эшчәнлекне үстерүгә юнәлдерелгән ярдәм программаларын гамәлгә ашыру буенча тәҗрибә уртаклашырга килештеләр.

Татарстан Республикасы Инвестиция-венчур фонды Татарстан Республикасы Хөкүмәте тарафыннан 2004 елның 17 ноябрендә Татарстан Республикасында инновацион эшчәнлекне үстерү максатларында булдырылды. Агымдагы инновацион һәм инвестицион проектларга фонд инвестицияләренең гомуми портфель бәясе 7,4 млрд.сум тәшкил итә. Бүгенге көндә фондның гомуми портфелендә 368дән артык проект исәпләнә.

«Мәскәү инновацион кластеры» фонды башкалада фәнни-техник үсешнең өстенлекле юнәлешләрен тормышка ашыру өчен шартлар тудыруга инновацион технологияләр эшләү һәм кертүгә, фәнни-техник һәм җитештерү кооперациясен тәэмин итүгә, Мәскәүнең инновацион экосистемасында катнашучыларның нәтиҗәле үзара эшчәнлегенә ярдәм итә. Кластер составына Мәскәүдән һәм Россиянең 84 төбәгеннән 39 меңнән артык оешма керә.