Россия венчур форумының «нуленче» көне «Иннополис» МИЗ мәйданчыгында узды

2024 елның 25 апреле, пәнҗешәмбе

24 апрельдә «Иннополис» махсус икътисадый зонасы технопаркында илнең венчур индустриясенең төп вакыйгасы – Россия венчур форумының рәсми «нуленче» көне булды, ул 300 катнашучы-экспертны, инвесторларны, стартаплар һәм венчур фондлары вәкилләрен, Россиянең инновацион төбәкләре ассоциациясен, эре корпорацияләрне һәм үсеш институтларын берләштерде.

Быел РВФ төп темасы «Технологик эшкуарлык: югары компетенцияләр киңлеге» булды.

«Нуленче көн» эшлекле программасы кысаларында ТР Премьер-министры урынбасары Роман Шәйхетдинов, Россия Инновацион төбәкләре ассоциациясе директоры Александр Смекалин һәм венчур фондлары вәкилләре катнашында дәүләт, үсеш институтлары һәм венчур фондларының инновацион проектларга ярдәм итүдәге роле турында панель дискуссия узды.

Александр Смекалин сүзләренчә, актив технологик үсеш илебезгә дәүләт үзенчәлеген саклап калырга һәм алга барырга мөмкинлек бирәчәк. Татарстан Республикасы бу юнәлештә лидерларның берсе булып тора, шуңа күрә аның тәҗрибәсе аеруча кызыклы.

Роман Шәйхетдинов билгеләп үткәнчә, бу юнәлештә ил алдында торган төп бурыч, беренчедән, мәктәп укучыларын һәм студентларны эшкуарлыкка өйрәтүгә, икенчедән, инвесторлар һәм яшь эшкуарлар мәнфәгатьләрен технологик идеяләр, өченчедән, яклау белән берләштерү өчен салым кешбэгы һәм инфраструктура кебек эшкуарларга карата идарә итүнең нокталы һәм «акыллы» инструментларын булдыруга бәйле Россия базарына кече компанияләр чишелешләре. Зур компанияләргә, беренче чиратта, коммерция, эшкуарлык рухы һәм кызыксыну нигезендә үсеш алган стартапларны «үзләштерү» урынына, аларга ярдәм итүгә күчәргә кирәк.

«Венчур инвестицияләре индустриясе-2024: эчтән караш» панель дискуссиясендә венчур базары экспертлары һәм корпорация вәкилләре белән быел венчур индустриясе үсешенең трендлары һәм фаразлары тикшерелде, шулай ук югары технологияле проектларны уңышлы тормышка ашыру өчен хезмәттәшлек нокталары һәм вариантлары каралды. Спикерлар арасында «Иннополис» МИЗ генераль директоры Ренат Хәлимов, Татарстан Республикасы Инвестиция-венчур фонды директоры Дамир Галиев, инновацияләр буенча директор Билайн Николай Евченко, МТС венчур фонды җитәкчесе Никита Рогозин, «Яңа индустрия» фонды идарәче директоры Илья Гольдт һәм башкалар бар иде.

Шулай ук форум кысаларында символик рәвештә
«Иннополис» МИЗда стартапларны сайлап алу буенча XXV Эксперт советы да узды. Венчур базарының әйдәп баручы уенчылары һәм корпорация вәкилләре ясалма интеллект, финанс технологияләре, бизнес-процессларны цифрлаштыру, виртуаль чынбарлык, белем бирү технологияләре, электрон коммерция, болыт технологияләре һәм җиһазларны диагностикалау кебек өлкәләрдә 11 проектны карадылар.

Жюри әгъзаларының тавыш бирү нәтиҗәләре буенча 9 проект узу баллын һәм, тиешлечә, «Иннополис» МИЗ стартабы статусын алды. Алар арасында:

• HalalCard – бердәм кулланучы экосистемасы булган хәләл необанк.
  • VR Concept – 3D, VR һәм AR проектларын булдыру өчен күп кулланучы программа платформасы.
  • Wildbox – маркетплейсларда аналитика һәм пропагандалау өчен Saas-платформа.
  • Ясалма акыл академиясе – «АМА» яңа буын нейро челтәрле белем бирү платформасы.
  • Build Docs – төзүчеләр һәм төзүче оешмалар өчен цифрлы башкару документациясе булган болыт сервисы.
  • Skylon – телематик платформа һәм техниканың эксплуатация параметрларын контрольдә тоту өчен җиһазлар.
  • Logopotam – 3-8 яшьлек балаларның логопедия һәм үсеш онлайн-мәктәбе, ул логопедлар һәм виртуаль логопедның AI белән онлайн-консультацияләрен бирә.
  • Digital Kassa – онлайн-түләүләрне, вендинг автоматларындагы түләүләрне һәм курьерлык белән тәэмин итү өчен болыт кассаларын арендалау сервисы.
  • Нейрохудожник – промптның визуаль редакторында графика генерацияләү өчен AI-инструмент.

Стартаплар үз проектларын махсус икътисадый зона территориясендә отышлы шартларда тормышка ашыра алачак һәм аның инфраструктурасына һәм сервисларына керү мөмкинлеген алачак. Ә Skylon шулай ук махсус номинациягә һәм Yandex Cloud болыт сервисларына 1 млн.сум күләмендә грантка лаек булды.

Моннан тыш, стартаплар чыгышларыннан соң экспертлар һәм жюри әгъзалары форум кырында ук берничә сөйләшү үткәрделәр һәм «Иннополис» МИЗ яңа проектларын сынап карау турында килештеләр һәм инде перспективалы килешүләр билгеләделәр.