Инвестиция-венчур фонды һәм Сәүдә-сәнәгать палатасы эшкуарлар өчен ярдәм чаралары турында сөйләште

2022 елның 4 октябре, сишәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Инвестиция-венчур фондында Татарстан Республикасы Инвестиция-венчур фонды директоры урынбасары Марсель Корбанов һәм Татарстан Республикасы Сәүдә-сәнәгать палатасы рәисе урынбасары Марат Әхмәтов очрашты. Киңәшмәнең темасы эшкуарлыкка ярдәм итү мәсьәләләрендә багланышлар турында фикер алышу булды.

Очрашуның мөһим өлеше Сәнәгатьне үстерү фонды программалары буенча фикер алышу иде.

«Кагыйдә буларак, предприятиеләр предприятиеләрне модернизацияләү, җитештерү куәтләрен арттыру, импортны алмаштыру һәм продукциянең конкурентлыкка сәләтен тәэмин итү өчен, заманча технологияләр кертү максатында финанслау сорап, Татарстан Республикасы Инвестиция-венчур фондына мөрәҗәгать итәләр. Фондта дистәләгән программалар эшли, алар нигезендә оешмалар 100 млн.сумга кадәр ташламалы финанс алырга мөмкин», – дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы Инвестиция-венчур фонды директоры урынбасары Марсель Корбанов.

Ул шулай ук әйләнештәге акчаларны тулыландыруга банк кредитлары буенча процентларны компенсацияләү программасы турында да искәртте, бүгенге көндә предприятиеләр кредитлар буенча хезмәт күрсәтү чыгымнарының 90% өлешен кире кайтара ала.

Фикер алышу нәтиҗәләре буенча Татарстан Республикасы Инвестиция-венчур фонды һәм Сәүдә-сәнәгать палатасы вәкилләре эшкуарларга мәгълүмат бирү һәм аларга финанс ярдәме күрсәтү өлкәсендә хезмәттәшлек итүнең алдагы юлларын билгеләделәр.