ТР ИВФ һәм Сбер Татарстанда хезмәттәшлек турында килешүгә кул куйдылар

2024 елның 28 феврале, чәршәмбе

Казанда ТР ИВФ һәм Сбербанкның «Татарстан банкы» бүлекчәсе арасында хезмәттәшлек һәм үзара багланышлар турында килешү имзаланды. Компанияләр сәнәгать өлкәсендә технологик бизнеска финанс һәм финанс булмаган ярдәм күрсәтергә планлаштыра.

Хезмәттәшлек Татарстан Республикасы инвестиция программаларын, шул исәптән Сәнәгатьне үстерү фондының «Үсеш проектлары», «Комплектлау эшләнмәләре», «Хезмәт җитештерүчәнлеге» һәм «Урман сәнәгате проектлары» төбәк программаларын гамәлгә ашыру кысаларында планлаштырыла. Шулай ук хезмәттәшлек Татарстан Республикасы сәнәгать паркларын үстерү линиясе буенча да проектларны гамәлгә ашыруга юнәлдерелгән.

Рушан Сәхбиев, Сбербанкның «Татарстан банкы» бүлекчәсе идарәчесе:

«Татарстанның Инвестиция-венчур фонды белән хезмәттәшлек республикада эшкуарлыкны актив үстерүгә ярдәм итәчәк. Финанслауны җәлеп итүнең уңайлы формалары аша яңа проектларга уртак ярдәм һәм үсеш планлаштырыла. Коллаборация шулай ук цифрлы трансформация ягыннан компанияләрнең цифрлы өлгерүен һәм үсешен арттыруга юнәлдереләчәк».

«Сбер белән партнерлык Татарстанның сәнәгать секторында инновацион компанияләргә ярдәм итүдә мөһим адым булып тора. Без финанс ярдәме күрсәтергә генә түгел, перспективалы проектларга игътибарны җәлеп итүгә юнәлдерелгән уртак чараларны оештыруда да актив катнашырга планлаштырабыз. Берләшкән көчләр сәнәгать өлкәсендә эшкуарлыкка ярдәм итүгә юнәлдереләчәк, бу аларның алга таба үсешенә ярдәм итәчәк», – дип билгеләп үтте ТР ИВФ директоры Дамир Галиев.

2016 елдан ТР ИВФ Татарстан территориясендә сәнәгатьне үстерү буенча төбәк фонды вәкаләтләренә ия.  Инвестиция-венчур фонды, СҮФ белән берлектә, импортны алмаштыруга һәм гражданлык билгеләнешендәге конкурентлыкка сәләтле продукция җитештерүгә юнәлдерелгән проектларга ташламалы заем акчаларын бирә.

Хәзер төбәкнең Сәнәгатьне үстерү фонды дүрт программа буенча уртак заемнар бирә: «Үсеш проектлары», «Комплект эшләнмәләр», «Хезмәт җитештерүчәнлеге» һәм «Урман сәнәгате проектлары». Барлык программалар буенча 3 һәм 5 процентлы ташламалы ставкалар гамәлдә.